IV. podcast BEZPEČNĚ NA CESTĚ a DÁM RESPEKT

Autor: Jiří Hoffmann

Desetkrát absolvoval Tour de France jako závodník, po jedenácté už vyrazil jako týmový ředitel sestavy Bahrain Victorious. Se svými svěřenci slavil etapová vítězství i celkové umístění v Top 10. Záběr Romana Kreuzigera je ale mnohem širší – před několika lety založil iniciativu Dám respekt. „Jde nám o méně nehod cyklistů a více ohleduplnosti, oboustranné. Situaci znám z obou stran, za volantem najezdím víc jak 50 tisíc kilometrů ročně. A když jsem závodil, absolvoval jsem třicet tisíc kilometrů na kole,“ říká.

V Česku jsou lidé na kolech obětí 4 tisíc nehod ročně. „Důvod? Malá znalost pravidel a nedostatek ohleduplnosti. Říkám to stále dokola, ale je to tak. Je spousta neukázněných řidičů, ale i spousta cyklistů. Nemají si co vyčítat. Každý by měl začít u sebe,“ podotýká Kreuziger, který za alarmující považuje nové statistiky nehod, které způsobuje alkohol. „Pro to nemám žádné pochopení, u cyklistů ani řidičů.“

Iniciativa Dám respekt vznikla před 4 lety. „Impulsem bylo, že řada mých kamarádů se stala obětí dopravních nehod. Bohužel Ital Michele Scarponi, proficyklista, ji nepřežil. Jedním z našich hlavních témat byl boční odstup 1,5 metru. Ale je to spíše symbol. Nejdůležitější je o sobě vědět navzájem a dodržovat pravidla.“ zdůrazňuje nejúspěšnější český silniční cyklista.

A jak zvládl Kreuziger přechod do role sportovního direktora? „Je to hodně náročně, na kole se musíte soustředit na několik hodin závodu, v roli ředitele pracujete klidně 18 hodin denně. Ale baví mě to, zůstal jsem v prostředí, které dobře znám,“ uzavírá.

Další články

Děkovačka na Pocastu roku

Ředitel BESIPu vyhlašoval kategorii na Podcastu roku Tomáš Neřold Děkujeme za podporu projektu Bezpečně na cestě ...