Zbytkový alkohol neexistuje!!

Autor: Redakce
Štítky:

Závěr roku je pro mnohé nedomyslitelně spojen s večírky a oslavami, a ty jsou spojeny s alkoholem. Co je to ale zbytkový alkohol a opravdu existuje? A jak je to s odbouráváním alkoholu? Odpovědi najdete v článku.

Zbytkový alkohol?

Po vypití většího množství alkoholu zůstáváme pod jeho vlivem i po několikahodinovém spánku. Obecně se tomuto stavu říká, že máme „zbytkový alkohol“. To ale není pravda. Je to stejný alkohol jako ten, který jsme právě dopili. Často po probdělé noci navíc jeho účinky znásobují únava a nedostatek kvalitního spánku, kdy tělo místo odpočinku zpracovává toxické látky, které jsme do sebe v průběhu večera vpravili.

Odbourávání alkoholu

Po „středním zatížení alkoholem“ trvá podle odborníků zhruba 2-3 dny, nežli se tělo zotaví. To je déle, než doba, za kterou alkohol z krve vymizí. Mezi hlavní faktory, které mají na mechanismus odbourávání alkoholu z těla vliv, patří výška, hmotnost a pohlaví, stejně jako např. rychlost s jakou alkohol přijímáme. Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,10 – 0,15 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Také je potřeba mít na paměti, že hladina alkoholu v krvi stoupá ještě po určitou dobu od dopití poslední sklenice.

Co způsobuje alkohol za volantem?

Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má i výrazný vliv na periferní vidění řidiče. Zvýšená míra alkoholu v krvi řidiče způsobuje tzv. „tunelové vidění“. To znamená, že zorné pole řidiče se při zvyšující se hladině alkoholu v krvi snižuje, a řidič je schopný čím dál tím méně vnímat celý prostor před sebou.  Již hodnota kolem 0,2 promile v krvi způsobuje prokazatelné zhoršení schopnosti řídit.

Tipy na zmírnění účinku alkoholu – nikoliv na jízdu pod vlivem!

Pokud už pijete, jezte! Jídlo, zejména pak jídlo s vysokým obsahem bílkovin a tuků (maso, sýry) zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve.

Pijte po velmi malých doušcích.

Pokud máte žízeň, pijte vodu, nikoli alkoholické nápoje.

Neúčastněte se her, při nichž se pijí alkoholické nápoje jako přímá součást pravidel.

Každý vypitý alkoholický nápoj prokládejte nealkoholickým nápojem.

Buďte aktivní, a pokud pijete, neseďte. Fyzická aktivita napomáhá rychlejšímu odbourávání alkoholu.

Nikdy nepijte, pokud užíváte jakékoliv léky.

Pokud pijete alkoholické nápoje, nepijte kávu. Kofein vás sice „nakopne“, ale v odbourávání alkoholu z těla nepomáhá – naopak. Alkohol v krvi zůstává déle!

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

 

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...