Výzva Do školy na kole proměňuje okolí škol a přístup k udržitelné dopravě

Autor: Redakce
Štítky:

Od 1. března 2019 běží  registrace do druhého ročníku výzvy Do školy na kole, která je otevřena studentům od 13 let. Zapojit se tedy mohou základní, střední i vysoké školy. Účastníkem výzvy se může stát kdokoliv, kdo má chuť ukázat, že se dokáže po dobu května dopravovat do školy udržitelně. Není potřeba pouze jezdit na kole. Přihlášení mohou i chodit nebo běhat. Chůzi, běh či jízdu na kole lze během měsíce kombinovat.

Do školy na kole je týmová výzva pro všechny, kdo sestaví tým o minimálně dvou a maximálně pěti členech, a během května spolu se spolužáky nebo pedagogy chodí, běhají nebo jezdí na kole do školy. V rámci soutěže se účastníci mohou zapojit hned do několika soutěžních kategorií zaměřených na pravidelnost, délku jízdy či kreativitu. Školy soutěží také o titul o cykloškola roku. Odměňováni jsou studenti nejen po skončení, ale už během přihlašování do soutěže, kdy mohou získat originální ceny.

Výzvu uspořádal spolek Auto*Mat, který tak rozšířil svůj dlouhodobý projekt Do práce na kole. Spolupráci se školami se ale věnuje dlouhodobě ve formě terénních programů, studentských cyklojízd či školení pedagogů.

Problematické „mamataxi“

Několik let už řešíme podněty od velkého množství škol, které se nám ozývají s problémem přebujelé automobilové dopravy, díky kterému vznikají nebezpečné dopravní situace v okolí škol.  V médiích byl tento problém nazván jako ,,mamataxi“, říká Petra Melingerová ze spolku Auto*Mat.  „Většina rodičů vozí své děti do školy autem. Ke školám se blíží desítky aut a stovky studentů – ti všichni jsou auty ohroženi. Rodiče i děti jsou ve stresu a kličkují mezi sebou, auty a parkovacími místy.  Nerespektují pravidla silničního provozu, rodiče zastavují, kde se dá, protože spěchají. Studenti kopírují dospělé a pokud uvidí, že dospělí nerespektují pravidla, nebudou je respektovat taktéž,“ vysvětluje Melingerová.

Právě motivační kampaně se ukázaly jako jeden z nejefektivnějších nástrojů, protože vytváří pozitivní návyk, který vychází přímo od pedagogů a studentů. Právě díky kampani Do školy na kole začali někteří ze zúčastněných jezdit do školy na kole pravidelně během celého roku.

Jak se zapojit?

Studenti a studentky se mohou registrovat od 1. března do 30. dubna za částku 190 Kč. Ve startovním balíčku dostane každý účastník tričko z biobavlny nebo nákrčník, a tím pádem i šanci zúčastnit se spousty doprovodných akcí a využít akce a slevy od našich milých partnerů.

Zájemci z řad studentů, rodičů či škol, kteří mají o účast v soutěži zájem mohou kontaktovat koordinátorku Petru Melingerovou na petra.melingerova@auto-mat.cz.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...