Výzva Do práce na kole chce měnit tvář měst

Autor: Redakce
Štítky:

Pouhým pohybem na vlastní pohon můžete změnit tvář svého města. Tvrdí to alespoň organizátoři výzvy Do práce na kole, která chce letos v květnu mapovat skutečné trasy tisíců zúčastněných cyklistů, chodců a běžců. Právě analýza těchto cest umožní zapojeným městům poznat silné i slabé stránky své cykloinfrastruktury.

Prvním březnovým dnem zahájil spolek Auto*Mat registrace do devátého ročníku soutěže a celorepublikové výzvy Do práce na kole. Cílem výzvy je alespoň na jeden měsíc vyměnit auto za jakoukoliv bezmotorovou formu dopravy do práce. Kromě cyklistů se tak mohou zapojit i koloběžkáři, běžkyně nebo chodci. Motivací pro účastníky jsou každoročně nejen zajímavé ceny, ale také pomoc životnímu prostředí a také změna životního stylu. Pravidelný pohyb totiž prospěje nejen fyzičce, ale i dobré náladě. Letos můžou účastníci poprvé napomoci i změnám ve městě.

Účastníci si zaznamenávají přes aplikace trasu svého pohybu, což jsou data, která dosud sloužila především k analýze vlastní výkonnosti a pro porovnání se s ostatními. Tato anonymizovaná data teď umíme porovnat s mapovými podklady měst a díky svému know-how v oblasti městské cyklistiky dokážeme identifikovat problematická místa a navrhnout změny v infrastruktuře,” vysvětluje koordinátor soutěže Do práce na kole, Jan Haruda.

Účast v letošní výzvě přislíbilo 45 českých a moravských měst. Nově také mohou získat titul „město roku”. Zástupci ze tří vítězných měst se mohou těšit mimo jiné na cestu do země proslulé láskou k cyklistice, tedy do Dánska. Exkurze uskutečněná ve spolupráci s Dánskou ambasádou umožní představitelům měst poznat opatření pro rozvoj udržitelné mobility. „Lidé stále potřebují inspiraci a možná i trochu toho soutěžení. Zároveň je třeba ukázat politikům, jak je kolo důležité,“ říká o výzvě dánský velvyslanec, pan Ole Frijs-Madsen.

Do soutěže se mohou na stránkách  www.dopracenakole.cz registrovat dvou až pětičlenné týmy zaměstnanců a zaměstnankyň, a to až do konce dubna. Využít lze nejenom kolo, ale  i koloběžky či brusle, účastníci mohou též chodit pěšky či běhat. Samotná výzva se koná v průběhu května.

Více na www.dopracenakole.cz, facebook.com/dopracenakole a facebook.com/doskolynakole

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

 

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...