Vyčistěte interiér svého auta krok za krokem

Autor: Redakce
Štítky:

Čas od času je třeba auto nejen umýt, ale také pořádně vyčistit jeho interiér. Můžete to nechat na profesionálech a zaplatit si za to. Nicméně je jasné, že je ekonomičtější se do toho pustit sám. Je těžké se ke gruntování rozhoupat, ale výsledek pak jistě oceníte. Přinášíme vám pár tipů, na co nezapomenout.

Vezměte to od podlahy

Nejšpinavější částí vnitřku auta je podlaha. Doporučujeme začít právě s ní. Nejdříve je potřeba vyklepat a vysát Koberce. Poté vysajte i samotnou podlahu. Zvažte, zda už nejsou koberečky zralé na výměnu. Nejen, že to v autě budete mít hezčí, ale jde především o bezpečnostní prevenci. Starší zohýbané koberečky se vám totiž mohou velmi snadno připlést pod nohu, když potřebujete zabrzdit.

Sedačky rozhodně nezanedbávejte

Dále se pusťte do úklidu sedaček. První je vysajte a odstraňte tak všemožné drobečky a smítka. Bez ohledu na to, jak často v autě sedíte, se na sedačky chytá velké množství nepořádku. Pro tento typ nečistot proto použijte speciální přípravky určené přímo na sedačky. Existují dokonce i přípravky na odstranění takových skvrn, jako jsou sliny vašeho psího mazlíčka. Speciální odstraňovač žvýkaček jistě mnozí z vás také ocení. A pokud máte sedačky kožené, nezapomeňte, že i na kůži existují speciální ošetřující přípravky. Prodloužíte tak její životnost, ale také výrazně osvěžíte jejich vzhled.

Kromě prachovky použijte také leštěnku

Nejen doma, ale také v autě se chytá prach, proto se ani tady utírání prachu nevyhnete. Pořiďte si utěrky z mikrovlákna, které prach perfektně odstraní. Použít také můžete k tomu určené vlhčené ubrousky, které plastové části interiéru auta krásně oživí a naleští. „Pro efekt dokonalého povrchu můžete použít také speciální čističe a oživovače plastu ve spreji, často s příjemnou vůní,“ říká Michal Knor z Auto Kelly.

Okna je třeba čistit i zevnitř

Na dokonalé odstranění mastného filmu a šmouh, které výrazně zhoršují výhled i oslnění od protijedoucích vozidel či slunce, jsou určené speciální spreje na okna. Doporučujeme také použít sprej proti mlžení oken a odvlhčovací pytlíčky pro pohlcování vlhkosti.

Nezapomeňte na klimatizaci

I klimatizaci je třeba pravidelně čistit. Když to dělat nebudete, omezujete nejen její účinnost, ale snižujete i její životnost. A navíc také ohrožujete své zdraví. „Ve výparníku se totiž díky kondenzované vodě daří velkému množství škodlivých mikroorganismů, které pak vdechujeme,“ varuje Michal Knor. K vyčistění si proto pořiďte set pro dezinfekci a čištění klimatizace přes ventilaci. Pokud v létě pouštíte klimatizaci často, tak je dobré použít dezinfekci jedenkrát za dva měsíce. Oba specializované přípravky seženete například v Auto Kelly. Zde se, mimochodem, můžete v klidu vybavit rovnou i na celý tento úklid. Doporučujeme také výměnu kabinového (pylového) filtru a kontrolu a vyčištění kondenzátoru čisticím prostředkem přímo na čistění kondenzátoru.

Třešničkou na dortu je vůně

Teď už auto září čistotou. Pokud chcete úklid vyšperkovat, pořiďte si do auta pěknou vůni. Nezapomeňte, že vybírat můžete nejen z klasických stromečků, ale také z vůní v designových obalech, či těch, které se připevní k ventilaci, pověsí na madla či položí do přihrádky. Existují i typy s vyměnitelnými náplněmi. Možností je zkrátka spousta, tak se klidně nechte omámit.

Věřte tomu, že auto vaši péči ocení a budete se v něm cítit mnohem lépe. Vy i vaše rodina v něm trávíte spoustu času, a tak byste určitě neměli podcenit fakt, že čistota interiéru má vliv i na vaše zdraví. Navíc, až uvidíte, jak se všechno blýská, budete mít z odvedené práce opravdu dobrý pocit.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Další články