Úspěšný cyklista přišel málem o život řidičem kamiónu :-(

Autor: Jiří Hoffmann

Poslechněte si zpověď cyklisty na Youradio Talk, 
odkaz na podcast zde:
Ambasador projektu DÁM RESPEKT, cyklista Petr Vakoč: 
Řidiči a cyklisté by se měli navzájem více respektovat!

Závody na gravelech, studium psychologie, trénování, výživové poradenství. Záběr cyklisty Petra Vakoče je až renesanční. Někdejší český reprezentant a úspěšný účastník Tour de France je zároveň ambasadorem iniciativy Dám respekt, která se snaží sblížit lidi na kolech a řidiče. „Když začneme u sebe, nebudeme se navzájem vychovávat a školit, situace se zlepší a nehod bude méně,“ říká.

Policie eviduje v Česku přibližně 4 kolizí cyklistů ročně. Sám Petr Vakoč před několika lety přišel v zahraničí málem o život. Při tréninku v jižní Africe ho srazil kamion a zlomil mu šest obratlů. „Prodělal jsem několik operací a několikaměsíční rehabilitaci. Nakonec jsem se vrátil do závodů, ale v hlavě to pořád mám. Snažím se vyhýbat frekventovaným silnicím, vždy jezdím se světlem,“ vypočítává. I díky své neblahé zkušenosti se snaží aktivně přispět k lepší atmosféře na silnicích. „Nevraživost pramení z toho, že se lidé nedovedou nebo nechtějí vcítit do role toho druhého. Průzkumy dokazují, že většina z nás jezdí autem i na kole, takže nedává smysl se hejtovat. Na silnice se musíme vejít všichni,“ upozorňuje.

Petr Vakoč zároveň otevřel novou kapitolu svého cyklistického života. Závodí na gravelech. „Co to je? Taková kombinace silničního a horského kola. Vypadá jako silnička, ale má širší pláště. Dá se na něm skvěle jezdit na silnici, ale i lehkým terénem. Zejména v Americe je moc populární. Hrozně mě to baví a docela mi to i jde,“ uzavírá.

 

Další články

Děkovačka na Pocastu roku

Ředitel BESIPu vyhlašoval kategorii na Podcastu roku Tomáš Neřold Děkujeme za podporu projektu Bezpečně na cestě ...