„Smrt Ti jednou odpoví…“– vteřiny, za které platíme životem

Autor: Redakce

Jednou z nejčastějších příčin tragických nehod je nevěnování se řízení. Stačí jen okamžik, kdy se řidič podívá jinam než před sebe, a nehoda je na světě. Právě v době prázdnin je nevěnování se řízení společně s přejetím do protisměru jednou z nejtragičtějších příčin nehod. V součtu jsou dokonce tyto dvě příčiny častějším důvodem tragické nehody než nepřiměřená rychlost!!! Těžko zjistíme, proč řidič těsně před takovou nehodou odvrátil zrak od situace před ním, ale velmi často, v době mobilních technologií, je to pohled na displej mobilního zařízení nebo navigací.

Osudové metry

Telefonování u nás bylo při řízení zakázáno už před 14 lety v roce 2002. Při telefonování bez hands-free jsme si vědomi toho, že porušujeme pravidla. Při psaní SMS zpráv už si porušování zákona uvědomuje málokdo. A při psaní a komunikaci po sociálních sítích nebo prostřednictvím nejrůznějších messengerů už máme často pocit, že se vlastně ničeho nedopouštíme. Přitom z hlediska zákona se jedná vždy o přestupek. Zákon nám totiž zakazuje držet v ruce jakékoliv hovorové zařízení, a mobilní telefon, na němž tyto zprávy píšeme, takovým zařízením bez diskuse je. Podstatnější je to, že zatímco při telefonování odvádí naši pozornost téma hovoru a můžeme se dívat před sebe, při psaní zpráv, zvláště u moderních smartphonů, se díváme na displeji telefonu v průměru okolo 5 sekund.

Pohled na displej mobilního telefonu = ztráta pozornosti na 1 sekundu!

Při rychlosti 50 km/h ujede auto 14 metrů, to je pro lepší představu délka jednoho autobusu. Při rychlosti 90 km/h už se ujetá vzdálenost se sníženou pozorností zvětší na 25 metrů. Tak to už jsou prakticky dva autobusy za sebou. A při rychlosti 130 km/h jde o autobusy tři, tedy 36 metrů bez toho, abychom vnímali, co se děje před námi.

Psaní zprávy = ztráta pozornosti na 5 sekund!

Řeknete si, co to je, pět sekund, jenže skutečnost je hrozivá!!! Za tuto dobu ujede auto při rychlosti 50 km/h vzdálenost 70 metrů, což je délka fotbalového hřiště! A to jde o rychlost, jakou se pohybujeme po městě. Je to stejné, jako bychom autem předjížděli pět kamionů a jedno osobní auto navrch. Při rychlosti 90 km/h už se ujetá vzdálenost zvýší na 125 metrů, tedy o vzdálenost srovnatelnou s předjížděním sedmi kamionů a jednoho osobního auta. Každý, kdo na silnici někdy předjížděl byť jen jediný kamion, už poznal, jak může být takový manévr složitý a kolik na něj potřebuje volného prostoru. Pokud řidič ztratí koncentraci na pět sekund při rychlosti 130 km/h, ujede jeho auto vzdálenost 180 metrů, tedy, jakoby předjížděl 11 kamionů v řadě za sebou (!).

 

Pavel Cejnar na Evropě 2

 

Petr Říbal na Evropě 2

 

Zorka Hejdová na Evropě 2

 

zdroj: BESIP

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...