S miminkem v autě – bezpečně v autosedačce

Autor: Redakce

První cestu autem absolvují naši potomci jen pár dní po narození. Jde o cestu z porodnice domů. Nehledě na pověry, že kočárky je třeba kupovat až po narození miminka, musí být maminky na cestu z porodnice autem řádně připravené a hlavně správně a kvalitně vybavené.

Kvalitní dětské autosedačky musí mít atest, který zaručuje, že její konstrukce splňuje všechny požadavky na bezpečnost a nemá žádné vady, které by bránili jejímu schválení do prodeje. Důležité je aby výrobek obsahoval jméno výrobce a název daného produktu. To vše jsou údaje, které si samy zvládneme zkontrolovat, ať už autosedačku kupujeme na internetu nebo v kamenném obchodě.

Pro snadnější orientaci uvádíme některé základní údaje. UNIVERSAL znamená, že sedačka je použitelná téměř v každém autě. ISOFIX představuje modernější a také bezpečnější systém upevnění sedaček. Následují údaje o rozsahu váhy dítětě pro který je daná autosedačka vyrobená a údaje o zemi původu výrobku. Například české autosedačky mají číslo E8, E1 pochází z Německa a oblíbené italské značky najdete pod symbolem E4.

U všech druhů autosedaček dodržujte návod k připevnění. Sedačka musí být nehybná a popruhy přiléhat k tělíčku miminka. Nesmí vést nikdy přes krk a vaše dítě by z autosedačky nemělo „vyčuhovat“ . Pokud mu kouká hlavička nebo ramínka, je čas na větší sedačku.

Na závěr důležitá fakta. Náraz při rychlosti 50 km/h bez dětské autosedačky odpovídá svojí silou pádu z 10 metru, což jsou tři poschodí! Velkým omylem je i představa, že dospělý člověk při nárazu dítě udrží v náručí. I při nízké rychlosti 50 km/h a při váze dítěte přibližně 10 kg by maminka musela být schopná udržet 300 kg!

Další články

Děkovačka na Pocastu roku

Ředitel BESIPu vyhlašoval kategorii na Podcastu roku Tomáš Neřold Děkujeme za podporu projektu Bezpečně na cestě ...