S miminkem v autě – bezpečně v autosedačce

Autor: Redakce

První cestu autem absolvují naši potomci jen pár dní po narození. Jde o cestu z porodnice domů. Nehledě na pověry, že kočárky je třeba kupovat až po narození miminka, musí být maminky na cestu z porodnice autem řádně připravené a hlavně správně a kvalitně vybavené.

Kvalitní dětské autosedačky musí mít atest, který zaručuje, že její konstrukce splňuje všechny požadavky na bezpečnost a nemá žádné vady, které by bránili jejímu schválení do prodeje. Důležité je aby výrobek obsahoval jméno výrobce a název daného produktu. To vše jsou údaje, které si samy zvládneme zkontrolovat, ať už autosedačku kupujeme na internetu nebo v kamenném obchodě.

Pro snadnější orientaci uvádíme některé základní údaje. UNIVERSAL znamená, že sedačka je použitelná téměř v každém autě. ISOFIX představuje modernější a také bezpečnější systém upevnění sedaček. Následují údaje o rozsahu váhy dítětě pro který je daná autosedačka vyrobená a údaje o zemi původu výrobku. Například české autosedačky mají číslo E8, E1 pochází z Německa a oblíbené italské značky najdete pod symbolem E4.

U všech druhů autosedaček dodržujte návod k připevnění. Sedačka musí být nehybná a popruhy přiléhat k tělíčku miminka. Nesmí vést nikdy přes krk a vaše dítě by z autosedačky nemělo „vyčuhovat“ . Pokud mu kouká hlavička nebo ramínka, je čas na větší sedačku.

Na závěr důležitá fakta. Náraz při rychlosti 50 km/h bez dětské autosedačky odpovídá svojí silou pádu z 10 metru, což jsou tři poschodí! Velkým omylem je i představa, že dospělý člověk při nárazu dítě udrží v náručí. I při nízké rychlosti 50 km/h a při váze dítěte přibližně 10 kg by maminka musela být schopná udržet 300 kg!

Další články