Povinný hasicí přístroj nebo zákaz palubní kamery. Víte, co všechno musíte mít na cestě autem po Evropě?

Autor: Redakce
Štítky:

Stále více Čechů vyráží na dovolenou vlastním autem. Znamená to určitou svobodu a volnost. Můžete si jet svým tempem, zastavovat se, kde je vám libo nebo přenocovat tam, kde se vám nejvíce líbí. Nicméně je třeba si dávat pozor na specifické dopravní předpisy v zemích, kam míříte nebo jimi jen projíždíte. A to nemluvíme pouze o povolené rychlosti a limitech alkoholu v krvi, ale také o povinné výbavě, která se může v různých zemích lišit. Na co a kde si tedy dávat pozor?

Rozhodně se vyplatí se na cestu pořádně připravit a zjistit si všechny potřebné informace. Obzvláště v období letních dovolených jsou silnice plné dopravních kontrol, které se zaměřují zejména na povinnou výbavu vozidla. Ta má ve většině zemí stejné položky, ale najdou se i místa, kde po vás budou chtít něco navíc. Právě tyto důležité informace o povinnostech spojených s jízdou po zahraničních silnicích se dozvíte v následujícím článku.

Rakousko

Naši jižní sousedé jsou známí tím, že mají velmi přísné předpisy a policie bývá většinou v jejich dodržování nekompromisní. Velký důraz se v Rakousku klade na reflexní vesty, které nesmí být v zelené barvě. Ze zákona ji sice musí mít pouze řidič, ale je dobré vozit ji pro všechny pasažéry ve vozidle a spolujezdce na motocyklu. Zejména si dejte pozor na to, aby odpovídala normě EN 471. Rakouští policisté to velmi rádi kontrolují, a pokud vyhovovat nebude, pokutují. Musíte ji mít na sobě vždy při vystoupení z vozu mimo obec. Zbytek výbavy je totožný s naší.

Do povinné výbavy jako takové to sice nepatří, ale vezměte si k srdci i praktickou radu, že pokud není vozidlo vaše, musíte mít ve voze písemné potvrzení o tom, že vám bylo půjčeno – tedy že ho používáte legálně. A věděli jste, že v Rakousku není povoleno mít ve vozidle kameru snímající vaši cestu?

Slovensko

U našich východních sousedů se povinná výbava příliš neliší. I zde musíte mít ve voze trojúhelník, lékárničku, vestu s certifikací EN 471 a ve stanoveném období mít zimní pneumatiky. Pokud jde o svícení, to je stejné jako v Čechách – svítí se celoročně, je možné použít světla pro denní svícení. Pozor si dejte na GPS – ta totiž nesmí být umístěna na předním skle a nesmí bránit řidiči ve výhledu. Rychlostní limity jsou na Slovensku stejné jako u nás. Vozidla s pohonem na CNG nebo LPG musejí být označena příslušnými nálepkami.

Polsko

V Polsku se s příliš velkými odlišnostmi také nesetkáte. Přeci jen se však něco najde. Sice ne ve výbavě, ale ve způsobu jejího použití. Výstražný trojúhelník tu má totiž ještě jedno využití, a to při tažení vozidla. Při tom totiž musíte mít trojúhelník umístěný na levé zadní straně vozidla. Za snížené viditelnosti navíc musíte rozsvítit obrysová světla. Myslete také na to, že při jízdě po polských silnicích musíte mít ve voze hasicí přístroj.

Německo

Nic se nestane, pokud při cestě do Německa náhodou doma zapomenete trojúhelník. Povinný je pouze pro registrované vozy v Německu. Lékárničku ale určitě doma nenechávejte. Přes den musí svítit jen motorky, všechna vozidla pak pouze v tunelu.

Chorvatsko

Povinná výbava v Chorvatsku se příliš neliší od té naší. Pokud cestujete vypůjčeným autem, je dobré si na cestu opatřit souhlas jeho majitele. Ale pozor, vozidla kategorie N mají povinný hasicí přístroj!

Itálie

Podobně jako v Rakousku musíte mít také v Itálii potvrzení o zapůjčení vozidla, pokud nejdete svým vozem. Do povinné výbavy pak patří vesta pro každého pasažéra v autě (oranžová) nebo výstražný trojúhelník. Všechny vozy pak musejí celoročně svítit, ale pouze mimo zastavěné oblasti.

Všechny prvky povinné výbavy seženete snadno a rychle v Auto Kelly. Stavte se v jedné z jejich třiaosmdesáti prodejen, nebo nakupujte na jejich e-shopu. Pokud už máte výbavu v pořádku, můžete v klidu vyrazit na cesty. Šťastnou cestu!

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...