Plynule – rovná se bezpečně!

Autor: Redakce

Často se setkáváme s názorem některých řidičů, že raději jezdí pomalu, že je to tak bezpečnější. Na druhém protipólu jsou ti, kteří se rádi chvástají tím, jak rychle běžně jezdí. Která z těchto variant je správnější?

Kupodivu ani jedna. Pomineme-li to, že zákon pamatuje na oba extrémy, je plynulá jízda většinou ve svém důsledku bezpečnější a do cíle se paradoxně dostaneme ve stejném čase, někdy rychleji. Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu bezdůvodně pomalou jízdou a současně musí dodržovat rychlostní omezení.

V čem je kouzlo plynulosti

Představte si, že jedete z bodu A do bodu B konstantní rychlostí kolem 90 km/hodinu , a že tak jedou všichni, tedy s výjimkou kamiónů. Za takovéto modelové situace nemáte potřebu předjíždět, brzdit, akcelerovat. Při dodržení požadovaného a rozumného odstupu mezi auty a motocykly máte i docela dobrý přehled o dopravní situaci kolem vás a jedete bezpečně. Až na mimořádnosti není důvod, proč by cesta měla skončit nehodou. Nevznikají krizové situace a vy stíháte svůj časový plán a nemáte tedy ani důvod ke stressu.

A teď se představte stejnou situaci, ale jedno z vozidel chce jet opatrněji než ostatní. V tom okamžiku jsme přišli o plynulost a vzniká celá řada kritických okamžiků. Za vozidlem se vytváří narůstající kolona vozidel, většinou jsou možnosti předjíždění občasné a celá řada řidičů se dostává do stresu a potřebuje předjet. Vznikají krizové, často kolizní situace cesta se prodlužuje a roste stres. Běžně se ukazují zcela zbytečně příznaky agresivní jízdy.

Spěchat není proč

V podstatě to samé vzniká, pokud řidič velmi spěchá. Pokud jede plynulý proud vozidel a narušuje ho někdo výrazně rychlejší jízdou, opět vzniká celá spousta kolizních momentů, v horším případě je to nehoda a stačí drobná nehoda. Náhle jsme zablokováni na dlouhé desítky minut a vracíme se na začátek problému. Stres, únava, nepozornost, nebezpečné předjíždění atd.

Plynule a jistě

Co závěrem? Z praxe většinou všichni známe všechny popsané modely a jezdíme-li nějakou trasu pravidelně, všichni víme, že při rozumné hustotě provozu a plynulé jízdě na vzdálenost třeba 100 km je rozdíl v celkové době jízdy v řádu minut, a to ať už jsme velmi spěchali, nebo jeli plynule a podle předpisů. Plynule rovná se bezpečně a v pohodě. Bohužel na tom ale musíme všichni trochu zapracovat.

Další články