Odjíždíte na dovolenou? Přečtěte si „Desatero šťastného návratu“

Autor: Redakce
Štítky:

1. Zkontrolujte si technický stav a výbavu auta

Především stav a tlaky v pneumatikách (u zatíženého auta jsou doporučeny vyšší tlaky), osvětlení vozidla, výbavu vozidla, reflexní vesty a další výbavu pro řidiče    a posádku dle předpisů dané země, atd.

2. Zkontrolujte si doklady a pojištění vozidla i osob na cestu i samotný pobyt

Informujte se u své pojišťovny, jaká rizika a jaké konkrétní situace vám pojištění kryje a do jaké výše.

3. Informujte se o odlišnostech v dopravních předpisech tranzitních i cílové země

Zjistěte si informace o tom, jak postupovat při případném řešení dopravní nehody nebo po spáchání dopravního přestupku. Mějte u sebe kontakty na příslušné zastupitelské úřady.

4. Pečlivě uložte náklad a zavazadla

Těžké předměty ukládáme dospodu, pokud možno tak, aby nemohly ohrozit posádku vozidla. Zvláštní pozornost věnujme uložení sportovních potřeb. Volně položené předměty v prostoru nás mohou při případném prudkém brzdění nebo nárazu zranit.

5. Odpočiňte si

Před delší cestou si dostatečně odpočiňte. Přestávky plánujme a dělejme bez ohledu na únavu od počátku cesty zhruba každé 2 hodiny.

6. Dodržujme pitný režim

Dehydratace je skrytým nepřítelem řidiče. Povzbuzující nápoje, káva nebo nápoje na bázi kofeinu působí ve výsledku tlumivě.

7. Dodržujte bezpečnou vzdálenost a povolenou rychlost

Základem bezpečné jízdy je plynulost. Dodržováním bezpečné vzdálenosti a odpovídající rychlosti si zajistíme nejrychlejší průjezd i v případě omezení a uzavírek.

8. Věnujme se řízení

Nejvíce tragických nehod v období prázdnin se stane kvůli nevěnování se řízení. Do toho spadá telefonování při řízení, posílání SMS zpráv, komunikace na sociálních sítích, nastavování navigace, a podobně.

9. Zabavme děti

Děti přepravujeme v autosedačkách, je třeba je zabavit, dělat s nimi častější přestávky. V případě problému nejprve bezpečně odstavme vozidlo.

10. Zachovejte klid

Už samotná cesta je součástí dovolené. Zachovejte klid i v neočekávaných situacích. Raději dorazit do cíle později než vůbec….

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Další články

Děkovačka na Pocastu roku

Ředitel BESIPu vyhlašoval kategorii na Podcastu roku Tomáš Neřold Děkujeme za podporu projektu Bezpečně na cestě ...