Jsme opravdu národ, který neumí ani v době Covidu–19 dodržovat pravidla silničního provozu?

Autor: Alena Špergová

Chování českých řidičů je alarmující. Více jak polovina aktivních řidičů potvrzuje, že nedodržuje povolenou rychlost na dálnicích. Denně překračují pravidla silničního provozu, a ještě se k tomu hlásí, zjistil výzkum exkluzivně připravený pro projekt Bezpečně na cestě skupiny Active Radio.

Více jak 370 chodců z 521 dotázaných přechází silnici na jiném místě, než je vyznačený přechod pro chodce. Dodržování pravidel silničního provozu není samozřejmostí pro většinu Čechů ani v dalších oblastech. Proto v rámci komunikace projektu Bezpečně na cestě chceme aktivně působit na všechny účastníky silničního provozu. V případě cyklistů je k řešení například to, že více jak 143 z 341 dotázaných vůbec nepoužívá helmu, neboť jim při jízdě překáží. Více jak 100 chodců z 521 oslovených pak vůbec netuší po jaké straně silnice se má chodit, pakliže není u silnice chodník. A toto by měl být náš klíčový úkol – edukovat všechny účastníky silničního provozu a zlepšit tak výrazně jejich chování nejen na silnici, ale i na chodníku či při jízdě na kole,“ říká Martina Říhová, výkonná ředitelka Active Radio.

Více jak 200 řidičů z 350 dotázaných uvádí, že pravidelně na dálnici překračují nejvyšší povolenou rychlost 130 km/h. Více jak 40 řidičů z 350 dotázaných se krom řízení samotného věnuje i jiným činnostem – nejčastěji telefonování či čtení zpráv na sociálních sítích,“ uvádí Martina Bartl, manažerka projektu Bezpečně na cestě.

 

„Všichni z nás jsme denně účastníky silničního provozu. Rádio je médiem, které poslouchá většina z nás v autě. Proto se naše skupina Active Radio do projektu Bezpečně na cestě zapojila, aby mohla skrz svá klíčová média, k nimž patří rádia Evropa 2Frekvence 1 či podcastová aplikace Youradio Talk, působit na všechny účastníky silničního provozu,“ říká k důvodu vstupu do projektu Bezpečně na cestě Martina Říhová.

Cílem projektu Bezpečně na cestě je primárně snížit počet nehod s přímým následkem smrti a zároveň snížit počet celkových zranění v rámci nehodovosti. „Projektem samotným nebudeme účastníky silničního provozu poučovat, budeme jim ale ukazovat, co je v rámci bezpečnosti na silnicích důležité. Podle nás je jediná cesta ke snížení nehodovosti na silnicích změna. K přenosu zkušeností a znalostí budeme využívat odborníky, známé osobnosti, naše moderátory, posluchače a také účastníky outdoorových aktivit,“ vysvětluje Martina Říhová.

Projekt Bezpečně na cestě se zaměřuje na všechny účastníky silničního provozu od malých dětí přes mladé řidiče až po seniory. Každá ze značek skupiny Active Radio se zaměří na jinou cílovou skupinu. Díky tomu bude kompletně pokryta populace od 3 let a více.

Realizace projektu je financována z prostředků Fondu zábrany škod a to podle pravidel uveřejněných na stránkách www.fondzabranyskod.cz.

Další články