Jaro je konečně tady! Jak na něj správně připravit své vozidlo?

Autor: Redakce
Štítky:

Ať už chceme nebo ne, zimní provoz se na vozidle vždy projeví. Především je-li dlouhá, jak tomu bylo letos. S přicházejícím jarem nastává ideální čas pro kontrolu a přípravu auta na novou sezónu. Tím, že autu dopřejete trochu pozornosti a péče, si můžete ušetřit nečekané výdaje v budoucnu.

Některé úkony je sice potřeba svěřit odborníkům, ale většinu potřebných věcí snadno zvládnete udělat sami. Není se však čeho obávat, směle do toho!

1. Prohlídka vozidla po zimě v servisu

Pro získání jistoty, že je vaše auto po zimní sezóně v pořádku, je určitě nutné navštívit autoservis. Servisní prohlídka po zimě není drahá a může vám ušetřit „velké“ peníze za včasné odhalení a zabránění hrozící poruchy nebo opotřebení. Vaše auto si to po tvrdé zimě zaslouží. Kvalita servisů se může značně lišit. Chcete-li mít jistotu, že se vašemu plechovému miláčkovi dostane kvalitní odborné péče, využijte značkové sítě nezávislých servisů. Podívejte se, který takový servis máte k domovu nejblíže. Například Auto Kelly má u nás více než 300 smluvních servisů, kde se vám o auto perfektně postarají.

Prohlídku můžete rovnou spojit s přezutím na letní pneumatiky. Zimní pneumatiky jsou za určitých podmínek povinné až do konce března, ale již počátkem dubna, když průměrné denní teploty překonávají doporučenou hranici 7 °C, je správné opět přezout na letní.Měkčí směs a vysoký počet lamel zimních pneumatik mají totiž v teplejším počasí za následek větší hlučnost, vyšší počet záběrových hran se zase projevuje negativně na hodnotě spotřeby. Při vyšších teplotách se zimní pneumatiky navíc přehřívají, což zapříčiňuje prodloužení brzdné dráhy,“ upozorňuje Michal Knor z Auto Kelly.

Přezutí se dá zvládnout i svépomocí. Ideální je pořídit si zimní i letní sadu pneumatik již obutou na discích, a sami si poté tato kola vyměnit. Je však nutné při zkušební jízdě zkontrolovat správné vyvážení kol. Veškeré potřebné nářadí jako jsou hever, utahovák, momentový klíč nebo kompresor rychle a snadno koupíte v prodejně Auto Kelly nebo v jejich  e-shopu.

2. Také vaše auto potřebuje jarní očistu

Důkladné umytí vašeho auta je po zimě také jedna z důležitých věcí, kterou je vhodné udělat. Je to tak bez ohledu na to, jestli jste v zimě své auto myli pravidelně. Nejlépe uděláte, pokud si pořídíte základní balíček kvalitní autokosmetiky. Určitě by v něm neměly chybět autošampon pro odstranění prvotní špíny, čistič laku a také vosk.

Nezapomeňte na péči o reflektory – i na jejich ošetření lze pořídit celou řadu autopotřeb, které kromě odstranění škrábanců dokážou i další divy. „Vždy ale používejte kvalitní houby a utěrky z mikrovlákna, které povrchy nepoškrábou,“ radí Michal Knor z Auto Kelly.

Věnujte také pozornost diskům kol, které je třeba pořádně vyčistit. Postačit by měl standardní čistič disků, ale určitě pomůže i speciální kartáč, kterým pohodlně odstraníte špínu z úzkých prostor mezi paprsky disku.

Zapomenout nesmíte ani na podvozek, kde se během zimního provozu usazuje největší množství soli a nečistot, což autu nedělá dvakrát dobře. Návštěva automyčky je v tomto případě nezbytná.

Také interiér si zaslouží péči. Pořídit byste si měli oživovač plastů, který vnitřek vašeho auta po zimě krásně rozzáří. Pokud máte sedadla čalouněná kůží, určitě si kupte přípravek na její ošetření. Nejenže tak prodloužíte její životnost, ale také výrazně osvěžíte její vzhled.

3. Vyčistěte klimatizaci

V ideálním případě by se klimatizace měla čistit každého půl roku. Nyní to tedy spojte s jarní očistou a máte po starostech. Na výparníku se díky kondenzované vodě daří škodlivým mikroorganismům, které vdechujeme. K vyčistění si pořiďte set pro dezinfekci a čištění klimatizace přes ventilaci. Zneškodníte všechny bakterie, a hlavně chráníte své zdraví. Nicméně doporučujeme také výměnu kabinového (pylového) filtru a kontrolu a vyčištění kondenzátoru příslušným čisticím prostředkem přímo na čistění kondenzátoru.

4. Vyměňte staré stěrače

Střídaní teplot a občasné použití ke sklu přimrzlých stěračů mohlo způsobit, že po zimě je účinek stíracích lišt zhoršený. Výměnu byste v takovém případě rozhodně neměli odkládat. První vydatný déšť vás pak nezaskočí a budete v něm bezpečně vidět. Výměna stěračů je navíc jednoduchá a zvládne jí téměř každý.

5. Znáte datum exspirace své lékárničky?

Přesně tak, její obsah totiž nemá nekonečnou trvanlivost, proto rozhodně nezapomeňte zkontrolovat její datum exspirace. Dále také to, zdali její obsah stále odpovídá současným předpisům.

TIP navíc: Stáhněte si do svého mobilu aplikaci Moje Garáž. Do ní „zaparkujete“ své auto, vyplníte o něm základní informace, a pak už se můžete spolehnout na to, že vás včas upozorní třeba i na to, že je potřeba si pořídit novou autolékárničku.

Díky aplikaci Moje Garáž zminimalizujete svoje starosti s provozem auta, budete mít o něm i o jeho potřebách perfektní přehled a neuniknou vám žádné důležité termíny. Stáhnout ji můžete na  Google Play nebo AppStore.

Jarní údržba vozidla tedy není vůbec složitá, a navíc se nemusíte obávat, že kvůli pořízení všeho potřebného, strávíte den běháním po obchodech. Například v prodejnách Auto Kelly je všechno na jednom místě, a ještě vám poradí zkušený personál, co bude pro vaše vozidlo nejlepší. Nejen, že bude vaše auto zářit čistotou na míle daleko. Zároveň prodloužíte jeho životnost, čímž, samozřejmě, ušetříte peníze.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...