Jak vyčistit klimatizaci v autě?

Autor: Redakce
Štítky:

Zanesená klimatizace našeho auta je rájem pro nebezpečné mikroorganismy, nepříjemný zápach nevyjímaje. Ve výparníku klimatizace se totiž hromadí vlhkost, která je živnou půdou právě pro nejrůznější bakterie a plísně. Při spuštění klimatizace všechny tyto látky proudí do kabiny našeho vozu a my je nevědomky vdechujeme, což nám může způsobit zdravotní potíže. Chceme-li se těmto nepříjemným vlivům vyhnout, musíme klimatizaci čistit, a to alespoň dvakrát ročně: před začátkem sezony (jaro) a po konci sezony (podzim).

Základní údržba klimatizace, kterou hravě zvládneme sami, je dezinfekce výparníku a systému vnitřního rozvodu vzduchu. „Ve výparníku dochází k ochlazování vzduchu, který ventilátor nasává z okolí. Cítíme-li ve voze zápach při zapnutí klimatizace, je to známka toho, že je výparník znečištěný. Zanešený výparník navíc snižuje účinnost klimatizace,“ vysvětluje Michal Knor ze společnosti Auto Kelly.

Základní přípravky pro čištění klimatizace

  • Čistič klimatizace ve spreji
  • Přípravky určené k čištění kondenzátoru
  • Určitě zvažte také zakoupení nového kabinového (pylového) filtru a jeho výměnu za starý

Dezinfekční spreje existují jako spreje, které se aplikují do ventilačního otvoru a jako spreje, které se pustí s tím, že si klimatizaci nastavíme na vnitřní okruh. Mají antibakteriální účinky, odstraní plísně i infekční viry.

Zároveň předchází usazování mikroorganismů a eliminují jejich růst. S takovým přípravkem, který pořídíte v řádech stokorun, můžete provést údržbu klimatizace i sami. „Pokud po aplikaci dezinfekčního spreje zápach ve vozidle přetrvává, je třeba celý proces po nějaké době zopakovat,“ doplňuje Knor.

Až sedmkrát více škodlivých látek

Aby se nečistoty a pachy z venkovního okolí nedostaly do interiéru vozidla, je v systému klimatizace instalován tzv. kabinový (pylový) filtr. I kabinový filtr má dva druhy. Existují obyčejné papírové filtry i filtry s aktivním uhlím, které navíc zadržují i škodlivé plyny a pohlcují pachy.

„Je-li kabinový filtr zanesený nečistotami, vzduch ve vozidle nečistí, naopak šíří škodlivé látky uvnitř vozu, a ohrožuje tak všechny cestující,“ varuje Knor. Obecně se doporučuje výměna kabinového filtru alespoň jednou ročně, přičemž ale záleží na tom, v jak prašném provozu se pohybujete. Zanesený filtr jednoduše vyjměte a nainstalujete nový.

Tip

Velmi účinným způsobem čištění klimatizace je ozonmaker – zařízení, které vytváří ozon (tento typ se používá i ve zdravotnictví). Čistí a odstraňuje zápach organického i neorganického původu v kabinách vozů.

Ozon ničí bakterie, viry, plísně a jiné organismy, dále zápachy způsobené chemickou reakcí plastů, koberců, izolací, barev a laku. Nositele zápachu likviduje (nepřekrývá). Ozon se vyznačuje výjimečně silnými oxidačními a dezinfekčními schopnostmi a proniká do všech koutů a skulin i do pórů materiálu. Při jeho použití není zapotřebí žádných dalších náplní.

Alespoň jednou ročně je třeba navštívit kvalitní autoservis, kde vám profesionálové provedou důkladné čištění všech součástí klimatizace a kontrolu množství chladiva a oleje v systému. „Protože v systému klimatizace může docházet k samovolnému úniku chladiva, je třeba si nechat klimatizaci v servisu odborně zkontrolovat. Únik chladiva snižuje účinnost funkce chlazení, a pokud by se tato prevence zanedbala, hrozí poškození kompresoru a jeho oprava je velmi nákladná,“ radí Knor.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Další články

DÁVEJ BACHA s Evropou 2

  Soutěž Evropy 2 DÁVEJ BACHA si klade za cíl, aby si malé děti uvědomily, že na cestě nejsou jen ony a že je ...

S Evropou 2 Bezpečně na cestách

Táborníci Summer campu Evropy 2 se mohli seznámit s technikou v rámci záchranného programu a zkušenostmi Červeného ...