Jak správně se sbalit na cestu

Autor: Redakce

Každý rok řešíme stejnou otázku: Kam s tím? Sbalit na dovolenou vše, co budeme potřebovat, není jen tak. Zpravidla zjišťujeme, že se nám všechno do auta nevejde. Jak tedy sbalit, aby nám náklad neublížil nebo přinejmenším nekomplikoval život?

Připravit je potřeba i auto

Nezapomeňte, že auto by mělo být na delší cestu připravené, nejlépe pak po kontrole v servisu. Většinu věcí zvládnete sami a nebude vás to stát ani příliš času. Přidá vám to na klidu, a nebudete tak muset cestou řešit nepříjemné komplikace. Především jde o kontrolu základních náplní, jako je tekutina v ostřikovačích, chladicí kapalina, funkčnost klimatizace, kontrola pojistek, brzd, žárovek a dofouknutí pneumatik. S větší zátěží bude potřeba zvýšit v pneumatikách tlak, většinou u současných aut obě hodnoty, tu běžnou, i tu zvýšenou. Informaci najdete na štítku ve dveřích svého vozu.

Kde začít?

Musíme předpokládat, že na delší cestě můžeme mít technickou závadu nebo se můžeme dostat do nehody. V takovém případě je nutné mít po ruce reflexní vestu, stejně tak lékárnička a trojúhelník by měly být umístěny tak, aby se nemusely hledat pod zavazadly.

Těžké věci patří na dno

Pravidlem je, že těžší věci ukládáme na dno zavazadlového prostoru. Menšími taškami můžeme vyplnit prostor mezi většími zavazadly. Lehčí věci pak už ukládáme nahoru. Některá menší zavazadla, jako jsou například karimatky nebo deky, můžeme umístit pod sedačky.

V případě umístění zahrádky nebo střešního boxu nesmíme přesáhnout povolené zatížení střechy. S ohledem na těžiště vozu je dobré na zahrádku nebo do střešních boxů ukládat lehčí věci.

Ochranná síť není na parádu

Pokud naložíte svá zavazadla do zavazadlového prostoru až po střechu, je nutné vymyslet, jak přečnívající zavazadla a předměty v kufru auta nejlépe zabezpečit. Kombíky jsou pro ten případ často vybavovány ochrannou sítí mezi zadními sedačkami a zavazadlovým prostorem, kterou je dobré pro cestu na dovolenou do vozu instalovat. Pokud podobnou sítí vaše auto vybaveno není, musí se volné předměty o to více zabezpečit. Do jisté míry může pomoci větší předměty minimálně zajistit opěrkami hlavy zadních sedadel. Zkušení motoristé používají tzv. „gumicuky“, kterými zavazadla bezpečně zajistí a sepnou k sobě.

Pozor na nezajištěné věci

Přemýšlejte také, kam v autě umístit volně naložené věci, a jak je zabezpečit, aby se jen tak nepovalovaly v kabině. Taková láhev s vodou, tablet, nebo stačí jen telefon, mohou při případné havárii natropit uvnitř vozu pěknou neplechu.

Ještě doklady a může se vyrazit

Teď už jen zbývá zkontrolovat si doklady, peníze, platební karty, cestovní pojištění a také platnou zelenou kartu. A nenechávat při procházkách po městech, ani při návštěvách restaurací nic z cenných předmětů na viditelném místě uvnitř auta.

Další články

Radiokempy Frekvence 1

Léto je v plném proudu a před námi je už čtvrtá zastávka Radiokempu, živé vysílání a zábava s rádiem Frekvence 1. ...