Jak připravit auto na jaro? Výměnou pneumatik to nekončí

Autor: Redakce
Štítky:

Už jste vyměnili zimní pneumatiky za letní a myslíte si, že máte vyhráno? Váš plechový miláček by si ale po dlouhé zimě zasloužil důkladnější péči. Na čem se odborníci shodnou je, že zima je pro auto nejnáročnější období – ať už se jedná o mráz, posypové soli nebo třeba vlhkost, které poškozují nejen lak a napomáhají korozi, ale i další díly podvozku. I v případě, že jste vašemu vozidlu přes zimu věnovali zvýšenou péči (a dobře jste udělali), pak byste přece jen s koncem zimy neměli opomenout celkovou kondici exteriéru a interiéru. Tím, že autu dopřejete trochu pozornosti a péče, si můžete ušetřit nečekané výdaje v budoucnu. Ať už chceme nebo ne, zimní provoz se na vozidle vždy projeví.

1. Pravidelná prohlídka vám může ušetřit starosti

Servisní prohlídka po zimě se může zdát zbytečná, ale může vám ušetřit starosti a také peníze. Včasné odhalení hrozící poruchy nebo opotřebení se vyplatí více než následná oprava. Automobilové servisy jsou dostupné po celé České republice a většinou je máte skoro za rohem. Je ale dobré si ověřit jejich kvalitu. Jistotu máte u sítě prověřených partnerských nezávislých servisů, jakou má například Auto Kelly. Je jich téměř 300 a mají dlouholeté zkušenosti. V servisu rovnou můžete nechat vyměnit zimní pneumatiky za letní, a to ideálně na počátku dubna, kdy průměrné denní teploty překonávají doporučenou hranici 7 °C.Měkčí směs a vysoký počet lamel zimních pneumatik mají totiž v teplejším počasí za následek větší hlučnost a vyšší počet záběrových hran se navíc negativně projevuje na spotřebě paliva. Při vyšších teplotách se zimní pneumatiky navíc přehřívají, což zapříčiňuje prodloužení brzdné dráhy,“ upozorňuje Michal Knor z Auto Kelly. Pokud si chcete výměnu pneumatik obstarat sami, pak je ideální pořídit si zimní i letní sadu pneumatik již obutou na discích. Veškeré potřebné nářadí jako jsou hever, elektrický rázový utahovák, momentový klíč nebo kompresor rychle a snadno koupíte v prodejně Auto Kelly nebo v jejich e-shopu.

2. Aby se vám lépe dýchalo

Opravdu teplé dny už jsou vlastně za rohem a za pár měsíců nás opět čeká období neustále zapnuté klimatizace, bez které by si většina řidičů v létě jízdu autem už nedokázala představit. Přesto má její používání i svoje úskalí – na výparníku se díky kondenzované vodě daří škodlivým mikroorganismům, které vdechujeme. Klimatizace by se proto měla čistit ideálně každý půlrok. K vyčistění si pořiďte set pro dezinfekci a čištění klimatizace přes ventilaci. Zneškodníte všechny bakterie, a hlavně chráníte své zdraví. Nicméně doporučujeme také výměnu kabinového (pylového) filtru a kontrolu a vyčištění kondenzátoru příslušným čisticím prostředkem přímo na čistění kondenzátoru.

3. Jarní očista pro lepší prožitek z jízdy

S jarními paprsky začínají být vidět všechny možné čmouhy a nečistoty, které jsme přes zimu nasbírali. Pro odstranění prvotní špíny je dobré použít autošampon, ale svoje vozidlo můžete vyšperkovat také pomocí čističe laku a vosku. Nejlépe uděláte, pokud si pořídíte základní balíček kvalitní autokosmetiky. Pokud to vezmeme „odspoda“, pak byste neměli zapomenout na podvozek, kde se během zimního provozu usazuje největší množství soli a nečistot, což autu nedělá dvakrát dobře. Návštěva automyčky je v tomto případě nezbytná. Je dobré nevynechat ani disky kol. Ty pořádně vyčistíte pomocí standardního čističe disků. Na špínu z úzkých prostor nebo mezi paprsky disku zase dobře poslouží speciální kartáč. Objevili jste škrábance na reflektorech? Na jejich péči a ošetření lze pořídit celou řadu autopotřeb. „Velmi vhodná je kompletní sada na renovaci světlometů, kterou lze snadno použít, aniž by řidič musel z vozu světlomety demontovat,“ radí Michal Knor z Auto Kelly. Co si ale budeme povídat, nejvíce času trávíme uvnitř našeho vozu, a proto zaslouží naši péči i interiér. Pořídit byste si měli oživovač plastů, který vnitřek vašeho auta po zimě krásně rozzáří. Pokud máte sedadla čalouněná kůží, určitě si kupte přípravek na její ošetření. Nejenže tak prodloužíte její životnost, ale také výrazně osvěžíte její vzhled.

4. Nezapomínejte na stěrače

Pamatujete si, kdy jste naposledy měnili stěrače? Střídaní teplot a v zimě i občasné použití ke sklu přimrzlých stěračů mohlo způsobit, že je účinek stíracích lišt zhoršený. Výměna stěračů je jednoduchá a zvládne ji téměř každý. A hlavně vás určitě během deště překvapí ten obrovský rozdíl, až si pořídíte nové. Každé auto má jiné rozměry obou stěračů, před nákupem si tedy zjistěte všechny detaily, ať pak nejste překvapeni.  Rozhodně nedoporučujeme stěrače univerzální, nemusely by k vašemu oknu správně přilnout.

5. Správná péče o čelní sklo

Možná si říkáte, že stačí přejet stěrači po skle a máte hotovo. Čistá okna jsou ale základ, a i v této oblasti existuje řada nejrůznějších přípravků, které vás zbaví nečistot i mastnoty.

Na mytí samotné použijte speciální houbičky, na leštění utěrky z mikrovlákna, které vás jednoduše zbaví všech šmouh. A nezapomeňte ani na jejich vnitřní stranu. Na dokonalé odstranění mastného filmu a šmouh, které výrazně zhoršují výhled i oslnění od protijedoucích vozidel či slunce, jsou určené speciální spreje na okna. Pro rychlé čištění můžete použít také jednorázové čisticí ubrousky na skla.

Často se zapomíná dolévat voda do ostřikovačů. Letní směsi čistí od zbytků hmyzu, mastnot a jiných nečistot. Některé náplně čistí například i olej, silikon nebo saze. Co však určitě oceníte, je efekt Rain-Off, který zvyšuje viditelnost z vozu za deště, a to jak při denním, tak zejména nočním provozu. Ten urychlí stékání vody, ale také zamezí stékající vodě, aby tvořila ty nepříjemné mokré provazy vody ve vašem výhledu.

Nešlápnete vedle, pokud se po vyčištění spolehnete na ošetřující sady s nanotechnologií, díky které se na povrchu skla vytvoří ultra tenká neviditelná nanovrstva bez mastného filmu. Takové přípravky na skle vytvářejí vrstvu, která odpuzuje vodu. Ošetřená skla jsou také chráněná před vnějšími vlivy, jako jsou např. prachové částice, voda, mastnota, ptačí trus, zbytky hmyzu apod.

Předali jsme pár tipů, díky kterým si jízdu ve vašem vozidle opravdu užijete. Nejen, že bude vaše auto zářit čistotou na míle daleko, ale prodloužíte i jeho životnost, čímž, samozřejmě, ušetříte peníze. Pro pořízení zmíněných vychytávek ani nemusíte strávit den běháním po obchodech. Například v prodejnách Auto Kelly je všechno na jednom místě, a ještě vám poradí zkušený personál nebo můžete nakoupit v jejich e-shopu v pohodlí domova.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...