DÁVEJ BACHA!

Autor: Jiří Hoffmann

Vybízí rádio Evropa 2 celé září školáky a jejich rodiče

4.září 2023

Nejposlouchanější soukromá rozhlasová stanice v Česku spouští v září hravý a edukativní dopravní projekt zaměřený na bezpečí dětí při cestě do školy a ze školy. Samy mají upozornit na podle nich nebezpečná místa nebo situace, a případně doplnit návrhy, jak je vylepšit. Myšlenku podpoří i Policie ČR a Platforma VIZE 0.

Kreativní soutěžní projekt Evropy 2 má za cíl společně dětem, jejich rodičům a řidičům obecně hravou a zábavnou formou připomenout, že na cestě nejsou sami. A eliminovat riziková místa nebo okamžiky v blízkosti škol. Zaměří se na školáky z prvního i druhého stupně.

Soutěž DÁVEJ BACHA si klade za cíl, aby si malé děti uvědomily, že na cestě nejsou jen ony a že je potřeba vždy dávat pozor. Po žácích z prvního stupně tak chceme, aby společně nakreslili obrázek, který znázorňuje, jaká nebezpečná situace na cestě do jejich školy může nastat, popřípadě jak takové situaci předejít. Obrázek označený logem Evropy 2 vystaví na nástěnce školy a s fotkou nástěnky nebo samotného obrázku se pak mohou zapojit do soutěže,” říká Karolina Holasová z mediálního domu Active Radio, který má pod sebou právě (nejen) rádio Evropa 2 a celý projekt realizuje. „V dnešní době spoustu dětí vozí do školy rodiče, a díky tomuhle trendu se okolí škol stává víc a víc nebezpečné. Hlavně pro děti, které tam chodí pěšky. Spolu s žáky nejen prvních, ale i druhých stupňů základních škol tak chceme tyto podmínky vylepšit. Úkolem školáků je proto zaslat fotografie nápadů, kde upozorní na nebezpečné situace v okolí své školy, a tím zvýšit dopravní bezpečnost,” doplňuje Holasová.  

Přihlašování začne v pondělí 11. září a skončí v sobotu 30. září. V této době mohou třídy společně nominovat své nápady na webu rádia Evropa 2. Všechny jejich zaslané fotky budou vystaveny na soutěžní podstránce E2, a v éteru populárního rádia proběhne také vyhlášení, přímo v hlavním vysílacím čase. Konkrétně to bude 13. října v rámci programu Večer na maXXimum E2. Vítěze vybere odborná porota Bezpečně na cestě, společně s Policií ČR a Platformou VIZE 0. 

“Silniční provoz v okolí škol a jeho bezpečnost je téma, kterým se dlouhodobě zabýváme. Zejména se začátkem školního roku, kdy je potřeba připomenout základní zásady bezpečné cesty do školy, oslovujeme primárně děti s projektem „Zebra se za tebe nerozhlédne“, vysvětluje vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR plk. Zuzana Pidrmanová. Aktivitu, která atraktivní formou malým i velkým účastníkům provozu připomene, na co si dát pozor, aby nedošlo k neštěstí, proto rádi podpoříme. Ruku v ruce s touto kampaní se pro nás bezpečí v okolí škol stane také tématem pro letošní Roadpol Safety Days vyhlašovanými evropskou sítí dopravních policií Roadpol“, doplňuje plk. Pidrmanová.

 Odměn pro vítěze hravého projektu je několik. Nejúspěšnější třída prvního stupně se bude moct vydat na exkurzi přímo do rádia Evropa 2, nejlepší třída z druhého stupně pak získá vstupenky na vyhledávaný festival pro mladé Comic-Con Junior v Brně. Vybrané obrázky a nápady poputují do rukou Platformy VIZE 0, což je nezisková organizace sdružující řadu subjektů, které společně usilují o zvyšování úrovně bezpečnosti na českých silnicích. Vize 0 pak napomůže realizaci zajímavých vybraných nápadů a návrhů. 

“Zapojování žáků do vyhodnocování míry bezpečí silničního provozu v okolí jejich škol a navrhování případných nápravných opatření považujeme za velmi efektivní způsob dopravní výchovy. Žáci základních škol prakticky aplikují získané teoretické znalosti na konkrétní opatření zvyšující bezpečí na silnicích u jejich škol. Dané praktické cvičení u nich navíc zvýší zájem o problematiku bezpečnosti provozu na silnicích, což nesporně povede i k jejich vyšší míře respektování příslušných zásad v každodenním životě,” říká Roman Budský z Platformy VIZE 0.    

DÁVEJ BACHA není první a jedinou osvětovou kampaní, kterou v oblasti dopravní bezpečnosti mediální dům Active Radio připravil. Pod hlavičkou velkého a dlouhodobého projektu Bezpečně na cestě se pravidelně stará o vzdělávání rodin či dětí, a to prostřednictvím různých akcí, komunikačních aktivit nebo třeba podcastů. Pravidelně zapojuje i další značky a s nimi spojené známé osobnosti. 

více na rádiu Evropa 2, zde: Dávej bacha! Vybízíme celé září školáky a jejich rodiče | EVROPA 2

Další články

Více ohleduplnosti k cyklistům

Tip pro Vás rádia Frekvence 1 s Michaelou Kreuzigerovou, zakladatelkou iniciativy Dám respekt celý rozhovor si ...