BESIP spouští kampaň „Limit“ se závodníkem Peškem

Autor: Redakce
Štítky:

Motocyklisté patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Letos už jich (do konce července) zemřelo 48 a 228 bylo těžce zraněno. Loni zemřelo na našich silnicích 91 motocyklistů. „To je velmi smutná bilance, která by nás neměla nechat lhostejnými,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Právě u smrtelných nehod motorkářů loni došlo k největšímu meziročnímu zhoršení (více než 40 procentní nárůst obětí oproti 2017). Souvisí to i se stále větší oblibou motocyklů, jejichž prodeje výrazně rostou.

„Letošní statistika smrtelných obětí a těžkých zranění u motorkářů zatím bohužel kopíruje loňský rok. Motocyklisté často podceňují rizikové situace, nepřizpůsobí rychlost stavu vozovky nebo situaci v provozu. Nejvíce vážných nehod se stává na silnicích druhé třídy, mimo město a často v zatáčkách,“ popisuje vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

Nejrizikovější skupinou jsou přitom řidiči motocyklů ve věku zhruba 35-45 let. Zároveň jde o řidiče, kteří jsou v řízení velkého motocyklu nezkušení, konkrétně o řidiče do pěti let praxe s řízením motocyklu. Právě na tuto skupinu nová kampaň především cílí.

 

Řidiči aut způsobí 40 % nehod s motocyklisty

Důležité je upozornit na to, že i řidiči aut by měli být k motorkářům pozornější a více s nimi na silnici počítat. Řidiči aut způsobí zhruba 40 procent nehod s motocyklisty.

BESIP startuje další celostátní kampaň s názvem „LIMIT“ zaměřenou na bezpečnost motocyklistů. Hlavní tváří kampaně je motocyklový závodník Lukáš Pešek.  Cílem je poukázat na stále narůstající počet úmrtí na motorkách. Lukáš Pešek se na kampani podílí osobně v médiích i v terénu a bude dlouhodobě propagovat bezpečné chování na motocyklu. Součástí kampaně je i nový televizní spot.

 

Proč je hlavní tváří kampaně právě Lukáš Pešek?

„Jsme rádi, že jsme s Lukášem spojili síly, neboť je naším nejúspěšnějším závodníkem v Moto GP. Zároveň je zkušeným lektorem, který učí bezpečnou jízdu na motorce. Ve svém oboru dosáhl na nejvyšší příčky. Je to ale i díky tomu, že předvídá rizika a zná svůj limit. Věřím, že nová kampaň přispěje k tomu, aby se počet vážných nehod motorkářů snížil,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

„Spolupráce s BESIPEM na celostátní kampani dává možnost změnit atmosféru na našich silnicích a způsob, jak lidé o ježdění na motorce přemýšlejí. Je velký rozdíl řídit motorku na závodním okruhu a v realitě, kde i já téměř každý den zažívám nějakou krizovou situaci. Chceme řidiče naučit více předvídat, co mohou na silnici udělat ostatní. Každý má svůj limit a neměl by za něj chodit,“ říká Lukáš Pešek.

„Na většinu motorkářů i řidičů doma čeká rodina nebo někdo blízký. To je hodně dobrý důvod dojet v klidu do cíle. Bohužel se ale někdy stává, že jezdec nasadí helmu a přestane přemýšlet. To pak může skončit hodně špatně,“ dodává Lukáš Pešek.

„Sázíme na to, že Lukáš Pešek bude mít autoritu v naší hlavní cílové skupině. Tedy u mužů nad 35 let, kteří mají silné ego, hotový názor, ale zároveň chtějí mít věci pod kontrolou. Lukáš na motorce strávil většinu svého života, a má tak vlastní cennou zkušenost, kterou může sdílet,“říká vedoucí BESIPU Tomáš Neřold.

 

Nejčetnější faktory, které přispívají ke vzniku dopravních nehod motocyklistů:

  • nepozornost řidiče motocyklu
  • vysoká rychlost a nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu vozovky
  • nezkušenost motocyklisty
  • nesprávné vyhodnocení situace,
  • vědomé nerespektování pravidel silničního provozu
  • reakce v panice

Pouze při 4 z 10 střetů osobního vozidla s motocyklistou, vnímal řidič motorového vozidla motocyklistu ještě před samotným nárazem (6 z 10 řidičů motocyklistu před střetem vůbec nevnímalo).

Součástí kampaně bude mimo jiné:

  • TV spot v délce 30 sekund
  • TV spot v délce 1:15 sekund,
  • Rádiový spot namluvený Lukášem Peškem
  • Účast Lukáše Peška na propagačních kontaktních akcích s veřejností
  • Motoškola Lukáše Peška pro cca 100 lidí, pro účastníky bude zdarma
  • Soutěž s tematikou bezpečného chování na motocyklu
  • Instruktážní videa na sociální sítě upozorňující na rizikové situace

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Další články

Doprava v Praze

Dvě pětiny obyvatel Prahy zažívají v místní dopravě pocit nebezpečí, zatímco zcela bezpečně se cítí jen sedm ...

Soutěž o knihu Tour de France!

Vyhraj knihu Nové příběhy Staré dámy popisující poslední ročníky Tour De France s podpisem nejúspěšnějšího českého ...