BESIP bude měřit zrak po celé České republice

Autor: Redakce
Štítky:

BESIP startuje projekt „VIDÍŠ SKVĚLE?“ – řidičům zdarma změří zrak

Preventivně osvětová kampaň BESIP pro odhalení skrytých očních vad u účastníků silničního provozu zahajuje 16. 8. ve Zlíně na stánku BESIP při Barum Czech Rallye a v následujících 3 měsících bude putovat po celé České republice.

„Současná moderní auta jsou vybavena rozličnými bezpečnostními a asistenčními prvky, o které se starají odborné servisy. Nejdokonalejším a nejdůležitějším bezpečnostním prvkem je ale lidský zrak. Řidiči přitom často zapomínají, že by se o něj měli také dobře starat a pravidelně ho kontrolovat,“ říká vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

 

Zrak, podobně jako sluch, se nezhorší náhle, ale postupně.Tím pádem si lidé změny, které proběhly či probíhají v organismu, často ani neuvědomují. Zdá se jim, že vidí či slyší stále stejně. Bez přeměření od odborného specialisty nezaznamenáte rozdíl oproti původnímu zdravému stavu.

 

Špatný zrak či jeho špatná korekce je u řidičů častým jevem, a je tak významným rizikovým faktorem pro dopravní nehody. Z měření kvality zraku u účastníků dopravního provozu, které v minulosti provedl BESIP ve spolupráci s Mezinárodním sdružení optiků a optometristův rámci projektu „VÍŠ, JAK VIDÍŠ?“ či Autoklub ČR v  projektu „Slepí vrazi“ vyplynuly následující závěry:

 

  • Jen 28 % řidičů má zcela dobrý zrak nebo správnou korekci!
  • 53 % si subjektivně myslí, že má zrak v pořádku.
  • Realita je taková, že 71 % potřebuje korekci zraku!
  • 68 % řidičů nebylo za poslední rok na kontrole zraku.
  • 8 % řidičů by díky špatnému zraku nemělo usednout za volant vůbec! To je téměř půl milionů držitelů řidičského oprávnění.
  • Přes 100 osob každý rok zemře díky špatné viditelnosti, což je přibližně 20 % všech obětí.

 

BESIP proto uskutečňuje preventivně osvětovou kampaň, která se skládá z bezplatného měření ostrosti zraku účastníkům silničního provozu na veřejných akcích – vždy dvě v každém kraji, včetně Prahy. Měření zraku doprovodí reklamní osvětové kampaně v radiu a televizi. Celý projekt je hrazen z Fondu zábrany škod spravovaného Českou kanceláří pojistitelů. Odbornou stránku měření zajišťuje Mezinárodní sdružení optiků a optometristů a jeho lokální členové.

 

„Nepodceňujte pravidelné kontroly zraku, protože na řadě dopravních nehod se podílí špatné vidění. Řešte svoji oční vadu včas vhodnými brýlovými nebo kontaktními čočkami a mějte na paměti bezpečnost pro sebe a své okolí,“ doporučuje Ivana Urválková, prezidentka Mezinárodního sdružení optiků a optometristů a dodává: „Testování zraku probíhá na optickém přístroji Optovist společnosti Rodenstock ČR, který mimo jiné ukáže, jak vidíte při oslnění, při dešti apod.“

 

Ve druhé polovině roku 2019 na vybraných místech po celé České republice proběhne bezplatné testování zraku řidičů (tj. posouzení, zda řidič má či nemá zrak v pořádku, nebo zda má či nemá odpovídající korekci očí).

Neváhejte a přijďte si otestovat skutečný stav vašeho zraku. Zajistíte tím větší bezpečnost nejen svou, ale i ostatních účastníků silničního provozu.

 

V současnosti jsou k měření zraku (vyšetření oční vady) kompetentní dvě profese:

  • oční lékař
  • optometrista

 

Vyšetření zraku by mělo probíhat pouze ve schváleném registrovaném zdravotnickém zařízení, tj. buď v ordinaci očního lékaře, nebo na pracovištích optometristy, která jsou většinou situovaná v licencovaných očních optikách, které garantují odbornou, hygienickou i provozní úroveň.

Sledujte další informace:

www.ibesip.cz
www.instagram.com/besip
www. twitter.com/besip

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...