S čistou klimatizací se bez obav hluboce nadechněte i ve svém autě

Autor: Redakce
Štítky:

Zanešená klimatizace našeho auta je rájem pro nebezpečné mikroorganismy, nepříjemný zápach nevyjímaje. Ve výparníku klimatizace se totiž hromadí vlhkost, která je živnou půdou právě pro nejrůznější bakterie a plísně. Při spuštění klimatizace všechny tyto látky proudí do kabiny našeho vozu a my je nevědomky vdechujeme, což nám může způsobit zdravotní potíže. Chceme-li se těmto nepříjemným vlivům vyhnout, musíme klimatizaci čistit, a to alespoň dvakrát ročně: před začátkem sezony (jaro) a po konci sezony (podzim).

Nepříjemný zápach ve voze je známkou zanešeného výparníku

Základní údržba klimatizace, kterou hravě zvládneme sami, je dezinfekce výparníku a systému vnitřního rozvodu vzduchu. „Ve výparníku dochází k ochlazování vzduchu, který ventilátor nasává z okolí. Cítíme-li ve voze zápach při zapnutí klimatizace, je to známka toho, že je výparník znečištěný. Zanešený výparník navíc snižuje účinnost klimatizace,“ vysvětluje Michal Knor ze společnosti Auto Kelly. Pořídíte-li si například čistič klimatizace ve spreji, čistě, rychle a jednoduše ho aplikujete přímo do ventilačních otvorů ve vozidle.

Základní přípravky pro čištění klimatizace:

·         Čistič klimatizace ve spreji

·         Přípravky určené k čištění kondenzátoru

·         Určitě zvažte také zakoupení nového kabinového (pylového) filtru a jeho výměnu za starý

Dezinfekční spreje existují jako spreje, které se aplikují do ventilačního otvoru a jako spreje, které se pustí s tím, že si klimatizaci nastavíme na vnitřní okruh. Mají antibakteriální účinky, odstraní plísně i infekční viry. Zároveň předchází usazování mikroorganismů a eliminují jejich růst. S takovým přípravkem, který pořídíte v řádech stokorun, můžete provést údržbu klimatizace i sami. „Pokud po aplikaci dezinfekčního spreje zápach ve vozidle přetrvává, je třeba celý proces po nějaké době zopakovat,“ doplňuje Michal Knor z Auto Kelly.

V kabině vozu může být až sedmkrát více škodlivých látek než ve venkovním okolí

Aby se nečistoty a pachy z venkovního okolí nedostaly do interiéru vozidla, je v systému klimatizace instalován tzv. kabinový (pylový) filtr. I kabinový filtr má dva druhy. Existují obyčejné papírové filtry i filtry s aktivním uhlím, které navíc zadržují i škodlivé plyny a pohlcují pachy. „Je-li kabinový filtr zanesený nečistotami, vzduch ve vozidle nečistí, naopak šíří škodlivé látky uvnitř vozu, a ohrožuje tak všechny cestující,“ varuje Michal Knor z Auto Kelly. Obecně se doporučuje výměna kabinového filtru alespoň jednou ročně, přičemž ale záleží na tom, v jak prašném provozu se pohybujete. Zanesený filtr jednoduše vyjměte a nainstalujete nový.

TIP:

Velmi účinným způsobem čištění klimatizace je ozonmaker – zařízení, které vytváří ozon (tento typ se používá i ve zdravotnictví). Čistí a odstraňuje zápach organického i neorganického původu v kabinách vozů. Ozon ničí bakterie, viry, plísně a jiné organismy, dále zápachy způsobené chemickou reakcí plastů, koberců, izolací, barev a laku. Nositele zápachu likviduje (nepřekrývá). Ozon se vyznačuje výjimečně silnými oxidačními a dezinfekčními schopnostmi a proniká do všech koutů a skulin i do pórů materiálu. Při jeho použití není zapotřebí žádných dalších náplní.

Nepodceňujte prevenci

Alespoň jednou ročně je třeba navštívit kvalitní autoservis, kde vám profesionálové provedou důkladné čištění všech součástí klimatizace a kontrolu množství chladiva a oleje v systému. „Protože v systému klimatizace může docházet k samovolnému úniku chladiva, je třeba si nechat klimatizaci v servisu odborně zkontrolovat. Únik chladiva snižuje účinnost funkce chlazení, a pokud by se tato prevence zanedbala, hrozí poškození kompresoru a jeho oprava je velmi nákladná,“ radí Michal Knor z Auto Kelly.

Pro pořízení zmíněných přípravků nemusíte strávit celý den běháním po obchodech. Například ve více než osmdesáti prodejnách Auto Kelly je všechno na jednom místě, a ještě vám poradí zkušený personál. Zároveň můžete nakoupit z pohodlí domova v jejich online e-shopu na www.autokelly.cz.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Další články

DÁVEJ BACHA s Evropou 2

  Soutěž Evropy 2 DÁVEJ BACHA si klade za cíl, aby si malé děti uvědomily, že na cestě nejsou jen ony a že je ...

S Evropou 2 Bezpečně na cestách

Táborníci Summer campu Evropy 2 se mohli seznámit s technikou v rámci záchranného programu a zkušenostmi Červeného ...