Odborník radí: s výměnou letních pneu nečekejte, až budou sjeté na zákonný limit

Autor: Redakce

Podle Magdy Pančochové ze společnosti Continental Barum s.r.o. budete zbytečně riskovat. Brzdná dráha se prodlouží i o deset metrů.

Kdy je nejvhodnější čas shodit zimní pneumatiky a nazout letní?

Zákon určuje, že byste na zimních pneumatikách měli jezdit do 31. března, pokud na silnici je, nebo by mohl být, sníh, led nebo námraza. Termín v pneuservisu si sjednejte začátkem dubna ve chvíli, kdy teploty ani v noci neklesnou pod sedm stupňů. Tehdy budou letní pneumatiky fungovat tak, jak mají.

Kdy je vhodné uvažovat o výměně starých letních plášťů za nové?

Rozhodně nečekejte na to, až bude dezén sjetý na zákonem předepsaných 1,6 mm. Výměnu doporučuji, když je vzorek hluboký tři milimetry. Na 1,6 mm zbytečně riskujete: brzdná dráha se prodlužuje až o 10 m, na vodě pak vozidlo rychleji ztratí kontakt s vozovkou a stane se neovladatelným.

Musím kupovat všechny čtyři?

Z hlediska jízdních vlastností, bezpečnosti a komfortu je to ideální. Ne vždy je to ale výhodné, protože přední pneumatiky se často sjíždějí rychleji než zadní. V takovém případě je možné vyměnit jen dva pláště a to tak, že nové pneu přijdou na zadní nápravu. U vozů s pohonem zadních kol je to opačně. V žádném případě neměňte jen jednu pneumatiku, je to nebezpečné.

Jak prodloužit životnost pneumatik?

Zejména klidným a vyrovnaným jízdním stylem. Omezte prudká brzdění, divoké průjezdy zatáčkou, vyhýbejte se nerovnostem, nenajíždějte na obrubníky. Důležitá je i správná péče: pravidelně (cca jednou měsíčně) kontrolujte tlak, průběžně pneu čistěte a kontrolujte, jestli se nesjíždí nerovnoměrně. Pokud se tak stane, nechte v autoservisu zkontrolovat geometrii.

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...