Nezbytné vybavení dětí v silničním provozu

Autor: Redakce

Z pohledu zákona a vyhlášek je toho docela málo, nicméně je možné některé věci vřele doporučit. Pokud chceme aby naše ratolest bezpečně cestovala v autě, užívala si jízdu na kole a byla co nejvíc chráněná jako chodec, nehledejme v zákonech co povinné je a co není. Ideální je zvážit možná rizika a podle toho dítě vybavit. Zkotrolujte si, jestli pro vaše dítě máte skutečně všechno potřebné!

 

Nutná výbava je dle věku dětí především dětská sedačka v různých provedeních, ( vajíčko, sedačka a v pokročilejším věku stačí výškový nástavec, tedy lidově podprdelník.

V běžném provozu je povinná přilba na kolo a kolo vybavené dle vyhlášky.

Při pohybu mimo obec za snížené viditelnosti pak jsou to reflexní prvky.

Rozhodně lze doporučit při jízdě na kole, koloběžce nebo třeba bruslích různé chrániče na lokty a kolena. Rozhodně svoji roli hraje i obuv a také oblečení. Čím pestřejší, tím lépe. Rychlost pohybu a často jeho nepředvídatelnost si zaslouží dobře viditelné oblečení a jak již bylo uvedeno dříve, rozhodně velkou roli hrají reflexní prvky ( nejenom za snížené viditelnosti ) Plandavé kalhoty se mohou zaseknout do řetězu a v důsledku toho může být pád.

Z obrácené strany, lze zásadně nedoporučit používání sluchátek, tabletů, telefonů a všeho, co zhoršuje pozornost a mnohdy znemožní slyšet auto, motorku, ale i jízdní kolo nebo výstražná zvuková znamení.

zdroj: BESIP

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...