Aplikace Záchranka pomáhá nejen turistům, ale všem, kteří mají rádi aktivní dovolenou

Autor: Alena Špergová
Štítky:

Stále více se v Česku rozmáhá cyklistika na horách, ale i další typy aktivního trávení dovolené. Aplikace Záchranka, kterou si do svého telefonu stáhlo již více než 1 900 000 uživatelů, pomáhá nejen všem turistům, ale každému, kdo se ocitne v ohrožení.

Během šesti let fungování se podařilo rozšířit nabídku funkcí a služeb například o varovná upozornění, databázi AED (automatizovaný externí defibrilátor) nebo možnost videopřenosu z místa události. Jejím prostřednictvím si od spuštění v roce 2016 přivolalo pomoc více než 90 000 uživatelů. Již nyní funguje kromě České republiky také v Rakousku, Maďarsku a na slovenských horách. Letos se pak díky podpoře Nadace Vodafone rozšíří i do Německa.

Jako jedna z prvních v Evropě přinesla aplikace Záchranka v roce 2020 možnost videopřenosu z místa události. Za více než rok fungování bylo video využito především jako pomocník při telefonicky asistované první pomoci nebo dopravních nehodách. Aplikace je napojená na všech 14 ZZS v ČR, také na Horskou službu a Vodní záchrannou službu ČČK. Pokud se tedy člověk nachází u vody nebo na horách, aplikace to rozezná a kontaktuje kromě ZZS i vodní nebo horskou záchrannou službu.

Když jsme aplikaci před osmi lety začali připravovat a před šesti lety spustili, ani ve snu nás nenapadlo, jaký dopad na způsob přivolání pomoci bude mít. Nic z toho by se nepovedlo bez příkladné spolupráce s odborníky ze záchranných služeb a Horské služby. Z původně ryze českého projektu se podařilo díky podpoře soukromých partnerů vytvořit unikátní technologii, která umožňuje lidem napříč čtyřmi státy Evropy využít jednu aplikaci pro chytré přivolání pomoci,“ říká Filip Maleňák, autor aplikace Záchranka.

Aplikace Záchranka funguje bezplatně na všech zařízeních iOS i Android a také na Apple watch. Denně skrz ní obdrží operátoři až 90 tísňových volání a mohou tak pomoci každému, kdo se ocitl v ohrožení. Stáhněte si aplikaci do svého telefonu i vy, ať si můžete v klidu užít svou letní dovolenou a ať se z ní opět v pořádku vrátíte domů.

 

Realizace projektu je financována z prostředků Fondu zábrany škod a to podle pravidel uveřejněných na stránkách www.fondzabranyskod.cz.

Další články

Co dělat při požáru vozidla?

Projekt Ty to zvládneš ! Velké riziko ohrožení života nebo těžkého zranění v současném dopravním provozu ...